KISALLE SM-VIESTIKULTAA 2022 MENNESSÄ SEKÄ TYTÖILLE ETTÄ POJILLE

Projekti resurssien parantamiseksi ja hyvän joukkuehengen luomiseksi, tavoitteena viestikullat sekä tytöissä että pojissa.

Projektin tavoitteena on kerätä Kisan nuorten hiihtäjien leiritykseen, valmennukseen ja välineisiin rahaa ja pienessä määrin myös suksihuoltoon, jotta SM-viestikulta on mahdollinen vuoteen 2022 mennessä.
Saada yhteistyökumppanit, niin yksittäiset henkilöt kuin ryhmät, yhteisöt tai yritykset, haluamaan mukaan tähän tuplasti voittavaan joukkueeseen. Samalla yhdistetään voimia niin Nokian Kankaantakana kuin Teiskossa, Tampereella, Siivikkalassa, Sastamalassa ja Isossakyrössä sekä erityisesti Vuokatissa, jossa useimmat alla mainituista hiihtäjistä harjoittelevat. Parannetaan näkyvyyttämme ja samalla uskottavuuttamme, jolloin tämä ikäänkuin ruokkii itseään.

Mukana hiihtäjät:
Tuukka Kupiainen (15)
Elias Mäkinen (15)
Konsta Mäntyvaara (15)
Lari Laine (19)
Jaska Lius (18)
Julia Junkkala (16)
Aino Pihlava (16)
Tuulia Raunio (16)
sekä muut?

Projekti jakaantuu kolmeen erilliseen projektivuoteen. Äitienpäivä olkoon joka vuosi edellisen kauden loppu ja uuden alku. Sponssorilista uusitaan aina ko.ajankohtana.

Samalla polkaistaan käyntiin myös suksihuollon aloitus. Tarkoituksena on olla huollon osalta paikalla ja parhaassa ”tikissä” nuorten SM-hiihtoviestien viikonloppuna. Joukkueelle varataan huoltotila, joka toimii kaikkien kokoontumispaikkana, infopisteenä ja yhteishengen nostattajana, yhteistyökumppaneiden mainosalustana sekä fanien ihmettelyn aiheena ja vastustajien kauhun lähteenä.

Järjestetään fanimatka SM-viesteihin, mikäli riittävä määrä osallistujia löytyy.

JOS EMME USKO TÄHÄN ITSE, EI SIIHEN USKO MUUTKAAN !!!!!!!!!

KISAN HIIHTÄJIÄ HIIHTOLIITON VALMENNUSRYHMÄÄN

Hiihtoliiton U-18 Fennovoima-valmennusryhmä on valittu. Mukana on 6 Kankaantaan Kisan lupaavaa nuorta hiihtäjää: Aino Pihlava, Julia Junkkala, Tuuli Raunio, Elias Mäkinen, Konsta Mäntyvaara ja Tuukka Kupiainen.
Onnea valituille!

KOUKUN MAJA SULJETTU 1.4. ALKAEN

Kiitämme asiakkaitamme kuluneesta talvesta ja erityinen kiitos Nokian kaupungin latuhuollolle,
joka piti Koukun ladut koko hiihtokauden ajan upeassa kunnossa. Samoin kiitos meidän loistavalle
talkootiimillemme, jotka ahkeroivat koko talven kahviossa.
Suuri kiitos meidän hyville kilpahiihtäjille, jotka menestyivät hyvin ja edustivat hienosti seuraamme jopa Suomen rajojen
ulkopuolella!
Tästä on hyvä jatkaa ensi talvena!

Hyvää ja aurinkoista kevättä ja kesää kaikille!

Ps. Jos järjestät juhlia tai jotain muuta tapahtumaa, vuokraamme majaa hiihtokauden ulkopuolella.

AINO PIHLAVALLE PRONSSIA NUORTEN SM-HIIHDOISSA

Viime viikonloppuna hiihdettiin nuorten SM-hiihdot Haapajärvellä. Mukana oli myös Kankaantaan Kisan tyttöjä.
Perjantaina hiihdettiin viestit 3×5 km, tyttöjen sijoitus oli 8. Lauantaina hiihdettiin perinteisellä tyylillä
N17 / 10km, Aino Pihlava hiihti hienosti pronssille, Julia Junkkala 8. ja Tuuli Raunio 20. Sunnuntaina vuorossa oli
vapaan tyylin N17 / 15km, Julia Junkkala sijoitus oli 7. ja Aino Pihlavan 8.

8.-10.3. hiihdettiin Hopeasomman loppukilpailut Hollolassa, mukana oli myös Kisan kova poikakolmikko.
Sprintissä Elias Mäkinen oli 7.
M16 / 8km vapaalla hiihtotyylillä, Elias Mäkinen oli 5., Konsta Mäntyvaara 6., Tuukka Kupiainen 7.
Viestissä poikien sijoitus oli 6.

Aino ja Julia kisailevat tulevana viikonloppuna Ristijärvellä.

Onnea ja tsemppiä koko porukalle!

Mestaruushiihtojen 7.3 ja 18.3 tulokset

7.3 Perinteisellä hiihtotyylillä

P4

1. Milo Hynynen 1.47

2. Joona Korpihalkola 3.05

T6

1. Oona Korpi 1.52

2. Emmi Saarinen 1.53

P8

1. Leevi Korpi 3.08

2. Niko Hynynen 3.17

T8

1. Anni Kinnunen 3.00

2. Siiri Saarinen 3.06

P10

1. Eetu Kinnunen 3.49

T10

1. Neea Korpihalkola 4.32

 

 18.3 Vapaalla hiihtotyylillä

P4

1. Joona Korpihalkola 3.42

T6

1. Oona Korpi 2.09

2. Emmi Saarinen 2.24

P8

1. Niko Hynynen 4.01

T8

1. Anni Kinnunen 3.32

2. Siiri Saarinen 3.38

P10

1. Eetu Kinnunen 3.45

T10

1. Neea Korpihalkola 6.02

Kiitos osallistuneille! Palkinnot jaetaan kauden päätöstilaisuudessa keväällä

HIPPO-HIIHDOT 6.3. TULOKSET

Hippo2019 tulokset PDF

Tytöt 2015->

1 Mikkonen Venla 3 min 13 s
2 Kanerva Lilia 3 min 39 s
3 Husu Noora 4 min 40 s
4 Kitusuo Veera 4 min 43 s
5 Mäkelä Lilia 5 min 28 s
6 Ketola Seela DNS

Pojat 2015->

1 Salomaa Patrik 1 min 36 s
2 Laattala Leevi 1 min 54 s
3 Hynynen Milo 1 min 55 s
4 Honkakorpi Touko 2 min 29 s
5 Tuppurainen Juhopekka 2 min 58 s
6 Korpihalkola Joona 3 min 54 s
7 Ihonen Henrik 4 min 17 s
7 Härkönen Tapio 4 min 17 s
9 Halkola Veikka 4 min 41 s
10 Rosenlund Eelis 4 min 50 s
11 Laitila Aatos 5 min 52 s
12 Sahonen Oliver DNS
13 Laine Rasmus DNS
14 Koivumäki Otto DNS
15 Viitanen Joel DNS
16 Räty Lasse DNS

Tytöt 2013-2014

1 Korpi Oona 2 min 6 s
2 Saarinen Emmi 2 min 11 s
3 Jokinen Nella 2 min 32 s
4 Tarvainen Sanni 2 min 35 s
5 Hautakoski Ilona 2 min 36 s
6 Viitamäki Jemina 2 min 42 s
7 Hänninen Aliisa 2 min 46 s
8 Koskimaa Anni 3 min 3 s
9 Happonen Saara 3 min 6 s
10 Luoto Eevi 3 min 9 s
11 Hatanpää Elsa 3 min 20 s
12 Hautakoski Justiina 3 min 24 s
13 Mäkinen Ellen 4 min 11 s
14 Hellevaara Hilla 4 min 39 s
15 Hosike Linnea 4 min 43 s
16 Mäkinen Aurora 9 min 15 s
17 Hyrylä Aada DNS
18 Peltola Olivia DNS

Pojat 2013-2014

1 Toivonen Olli 2 min
2 Lamminsivu Rico 2 min 44 s
3 Kinnunen Juuso 2 min 52 s
4 Kesola Eino 2 min 55 s
5 Kaisla Olli 2 min 56 s
6 Kauppila Kasperi 3 min
7 Antikainen Eino 3 min 3 s
8 Laine Samuel 3 min 4 s
9 Aaltonen Aapo 3 min 5 s
10 Tengvall Ossi 3 min 12 s
11 Virkkunen Veeti 3 min 22 s
12 Valkeejärvi Matias 3 min 23 s
13 Laitila Eelis 3 min 28 s
13 Honkakorpi Lenni 3 min 28 s
15 Fokin Jiri 3 min 37 s
15 Hirvikoski Saku 3 min 37 s
17 Koivumäki Eetu 3 min 38 s
18 Halkola Hemmo 3 min 40 s
19 Korkeakoski Lauri 3 min 46 s
20 Vierimaa Osmo 3 min 51 s
21 Mikkonen Joonas 4 min 16 s
22 Hiltunen Simo 5 min 12 s
23 Kauppila Konsta 5 min 47 s
24 Jouttunpää Viljo DNS
25 Kivimäki Tiitus DNS
26 Ovaska Elia DNS
27 Ketola Santeri DNS
28 Vidgren Veeti DNS

Tytöt 2011-2012

1 Koski Minea 3 min
2 Lehtola Aava 3 min 5 s
3 Mörsky Minea 3 min 21 s
3 Hänninen Emilia 3 min 21 s
5 Saarinen Siiri 3 min 31 s
6 Kinnunen Anni 3 min 36 s
7 Lamminsivu Eveliina 3 min 44 s
8 Hautakoski Iida 3 min 54 s
9 Ritamäki Elina 3 min 55 s
9 Toivonen Ella 3 min 55 s
11 Jokinen Seela 4 min
12 Happonen Veera 4 min 7 s
13 Mikola Maisa 4 min 9 s
14 Pekkanen Silja 4 min 18 s
15 Eskonniemi Julia 4 min 28 s
16 Hansen Emilia 4 min 32 s
17 Salin Iida 4 min 43 s
18 Kanerva Olivia 4 min 51 s
19 Kitusuo Sonja 5 min 18 s
20 Peltola Linnea DNS
21 Lehrbäck Vanessa DNS

Pojat 2011-2012

1 Tiura Elias 2 min 55 s
2 Korpi Leevi 2 min 59 s
3 Hautakoski Väinö 3 min 23 s
4 Hynynen Niko 3 min 26 s
5 Hyrylä Onni 3 min 27 s
6 Mäntyniemi Ricardo 3 min 33 s
6 Hassinen Valtteri 3 min 33 s
8 Bonden Pyry 4 min 3 s
9 Leppänen Onni 4 min 7 s
10 Laattala Joona 4 min 19 s
11 Matikka Vili 4 min 55 s
12 Issakainen Joel 4 min 56 s
13 Hosike Hugo DNS
14 Ovaska Nooa DNS
15 Suhonen Eemeli DNS
16 Itävuo Roope DNS
17 Heiskanen Alpo DNS

Tytöt 2009-2010

1 Korpihalkola Neea 4 min 33 s
2 Hurmansalo Aino 5 min 51 s
3 Hansen Juulia 6 min 39 s
4 Jalonen Jadeliina 6 min 53 s
5 Mäkelä Clara 7 min 37 s
6 Hautakoski Miina 8 min 16 s
7 Hatanpää Iida DNS
8 Lehrbäck Melissa DNS

Pojat 2009-2010

1 Kinnunen Eetu 3 min 32 s
2 Tengvall Otso 5 min
3 Bonden Sisu 5 min 26 s
4 Pekkanen Matias 5 min 30 s
5 Jussila Pyry 5 min 39 s
6 Tervonen Miika 5 min 40 s
7 Husu Mika 5 min 51 s
8 Mikkonen Lauri 5 min 55 s
8 Issakainen Mikael 5 min 55 s
10 Mabrouk Daniel 6 min 13 s
11 Vigren Valtteri 6 min 22 s
12 Tervonen Joona 6 min 39 s
13 Matikka Topi 7 min 5 s
14 Salin Iivari 7 min 39 s

Pojat 2007-2008

1 Tuomola Tomas 5 min 38 s
2 Jokinen Viljami 7 min 3 s
3 Stenvik Miika 7 min 20 s

 

HIPPO-HIIHTOJEN 6.3. Lähtöajat

Hippo2019 lähtöluettelo pdf

HIPPO HIIHDOT

Tytöt ja pojat 2015->

nro: lähtöaika: nimi: sarja: matka: 100m

1 18:00:00 Kitusuo Veera T 2015->
2 18:00:30 Mäkelä Lilia T 2015->
3 18:01:00 Mikkonen Venla T 2015->
4 18:01:30 Kanerva Lilia T 2015->
5 18:02:00 Husu Noora T 2015->
6 18:02:30 Ketola Seela T 2015->
7 18:03:00
8 18:03:30
9 18:04:00
10 18:04:30 Ihonen Henrik P 2015->
11 18:05:00 Halkola Veikka P 2015->
12 18:05:30 Sahonen Oliver P 2015->
13 18:06:00 Laine Rasmus P 2015->
14 18:06:30 Rosenlund Eelis P 2015->
15 18:07:00 Hynynen Milo P 2015->
16 18:07:30 Koivumäki Otto P 2015->
17 18:08:00 Laattala Leevi P 2015->
18 18:08:30 Honkakorpi Touko P 2015->
19 18:09:00 Viitanen Joel P 2015->
20 18:09:30 Salomaa Patrik P 2015->
21 18:10:00 Härkönen Tapio P 2015->
22 18:10:30 Räty Lasse P 2015->
23 18:11:00 Laitila Aatos P 2015->
24 18:11:30 Tuppurainen Juhopekka P 2015->
25 18:12:00 Korpihalkola Joona P 2015->
26 18:12:30 Lahtinen Jaakko P 2015->
27 18:13:00
28 18:13:30
29 18:14:00

Tytöt ja Pojat 2013-2014

nro: lähtöaika: nimi: sarja: matka: 300m

30 18:25:00 Hänninen Aliisa T 2013-2014
31 18:25:30 Tarvainen Sanni T 2013-2014
32 18:26:00 Mäkinen Aurora T 2013-2014
33 18:26:30 Hosike Linnea T 2013-2014
34 18:27:00 Koskimaa Anni T 2013-2014
35 18:27:30 Saarinen Emmi T 2013-2014
36 18:28:00 Happonen Saara T 2013-2014
37 18:28:30 Hellevaara Hilla T 2013-2014
38 18:29:00 Mäkinen Ellen T 2013-2014
39 18:29:30 Viitamäki Jemina T 2013-2014
40 18:30:00 Hyrylä Aada T 2013-2014
41 18:30:30 Luoto Eevi T 2013-2014
42 18:31:00 Peltola Olivia T 2013-2014
43 18:31:30 Hautakoski Ilona T 2013-2014
44 18:32:00 Hatanpää Elsa T 2013-2014
45 18:32:30 Hautakoski Justiina T 2013-2014
46 18:33:00 Korpi Oona T 2013-2014
47 18:33:30
48 18:34:00
49 18:34:30
50 18:35:00 Koivumäki Eetu P 2013-2014
51 18:35:30 Halkola Hemmo P 2013-2014
52 18:36:00 Tengvall Ossi P 2013-2014
53 18:36:30 Jouttunpää Viljo P 2013-2014
54 18:37:00 Kivimäki Tiitus P 2013-2014
55 18:37:30 Laitila Eelis P 2013-2014
56 18:38:00 Antikainen Eino P 2013-2014
57 18:38:30 Kauppila Kasperi P 2013-2014
58 18:39:00 Honkakorpi Lenni P 2013-2014
59 18:39:30 Kauppila Konsta P 2013-2014
60 18:40:00 Ovaska Elia P 2013-2014
61 18:40:30 Toivonen Olli P 2013-2014
62 18:41:00 Korkeakoski Lauri P 2013-2014
63 18:41:30 Virkkunen Veeti P 2013-2014
64 18:42:00 Kaisla Olli P 2013-2014
65 18:42:30 Hiltunen Simo P 2013-2014
66 18:43:00 Ketola Santeri P 2013-2014
67 18:43:30 Aaltonen Aapo P 2013-2014
68 18:44:00 Laine Samuel P 2013-2014
69 18:44:30 Valkeejärvi Matias P 2013-2014
70 18:45:00 Kesola Eino P 2013-2014
71 18:45:30 Fokin Jiri P 2013-2014
72 18:46:00 Mikkonen Joonas P 2013-2014
73 18:46:30 Lamminsivu Rico P 2013-2014
74 18:47:00 Vierimaa Osmo P 2013-2014
75 18:47:30 Kinnunen Juuso P 2013-2014
76 18:48:00 Vidgren Veeti P 2013-2014
77 18:48:30 Hirvikoski Saku P 2013-2014
78 18:49:00
79 18:49:30

Tytöt ja pojat 2011-2012

nro: lähtöaika: nimi: sarja: matka: 500m

80 18:55:00 Saarinen Siiri T 2011-2012
81 18:55:30 Hautakoski Iida T 2011-2012
82 18:56:00 Hansen Emilia T 2011-2012
83 18:56:30 Lehtola Aava T 2011-2012
84 18:57:00 Toivonen Ella T 2011-2012
85 18:57:30 Jokinen Seela T 2011-2012
86 18:58:00 Salin Iida T 2011-2012
87 18:58:30 Pekkanen Silja T 2011-2012
88 18:59:00 Peltola Linnea T 2011-2012
89 18:59:30 Happonen Veera T 2011-2012
90 19:00:00 Kitusuo Sonja T 2011-2012
91 19:00:30 Eskonniemi Julia T 2011-2012
92 19:01:00 Hänninen Emilia T 2011-2012
93 19:01:30 Lehrbäck Vanessa T 2011-2012
94 19:02:00 Mikola Maisa T 2011-2012
95 19:02:30 Kanerva Olivia T 2011-2012
96 19:03:00 Kinnunen Anni T 2011-2012
97 19:03:30 Ritamäki Elina T 2011-2012
98 19:04:00 Lamminsivu Eveliina T 2011-2012
99 19:04:30 Mörsky Minea T 2011-2012
100 19:05:00 Koski Minea T 2011-2012
101 19:05:30
102 19:06:00
103 19:06:30
110 19:07:00 Leppänen Onni P 2011-2012
111 19:07:30 Hosike Hugo P 2011-2012
112 19:08:00 Ovaska Nooa P 2011-2012
113 19:08:30 Ikkakainen Joel P 2011-2012
114 19:09:00 Suhonen Eemeli P 2011-2012
115 19:09:30 Bonden Pyry P 2011-2012
116 19:10:00 Itävuo Roope P 2011-2012
117 19:10:30 Hynynen Niko P 2011-2012
118 19:11:00 Laattala Joona P 2011-2012
119 19:11:30 Tiura Elias P 2011-2012
120 19:12:00 Matikka Vili P 2011-2012
121 19:12:30 Heiskanen Alpo P 2011-2012
122 19:13:00 Mäntyniemi Ricardo P 2011-2012
123 19:13:30 Hyrylä Onni P 2011-2012
124 19:14:00 Hautakoski Väinö P 2011-2012
125 19:14:30 Korpi Leevi P 2011-2012
126 19:15:00
127 19:15:30

Tytöt ja pojat 2009-2010

nro: lähtöaika: nimi: sarja: matka: 1km

130 19:20:00 Hatanpää Iida T 2009-2010
131 19:20:30 Korpihalkola Neea T 2009-2010
132 19:21:00 Lehrbäck Melissa T 2009-2010
133 19:21:30 Jalonen Jadeliina T 2009-2010
134 19:22:00 Hansen Juulia T 2009-2010
135 19:22:30 Hautakoski Miina T 2009-2010
136 19:23:00 Mäkelä Clara T 2009-2010
137 19:23:30
138 19:24:00
139 19:24:30
140 19:25:00 Mabrouk Daniel P 2009-2010
141 19:25:30 Salin Iivari P 2009-2010
142 19:26:00 Husu Mika P 2009-2010
143 19:26:30 Pekkanen Matias P 2009-2010
144 19:27:00 Bonden Sisu P 2009-2010
145 19:27:30 Jussila Pyry P 2009-2010
146 19:28:00 Vidgren Valtteri P 2009-2010
147 19:28:30 Tervonen Joona P 2009-2010
148 19:29:00 Mikkonen Lauri P 2009-2010
149 19:29:30 Issakainen Mikael P 2009-2010
150 19:30:00 Matikka Topi P 2009-2010
151 19:30:30 Kinnunen Eetu P 2009-2010
152 19:31:00 Tervonen Miika P 2009-2010
153 19:31:30 Tengvall Otso P 2009-2010
154 19:32:00
155 19:32:30
156 19:33:00

Tytöt ja Pojat 2007-2009

nro: lähtöaika: nimi: sarja: matka: 1,3km

160 19:38:00 Stenvik Miika P 2007-2008
161 19:38:30 Tuomola Tomas P2007-2008
162 19:39:00 Jokinen Viljami P2007-2008
163 19:39:30
164 19:40:00
165 19:40:30